VİNÇ SEKTÖRÜNDE EN ÇOK TERCİH EDİLEN HİYAP NEDİR?

Anasayfa / VİNÇ SEKTÖRÜNDE EN ÇOK TERCİH EDİLEN HİYAP NEDİR?

VİNÇ SEKTÖRÜNDE EN ÇOK TERCİH EDİLEN HİYAP NEDİR?

Jenerik bir marka haline gelen bu vinç türü, ilk olarak İsveçli HIAB firması tarafından tasarlanıp piyasaya sürülmüştür. Hidrolik vinç mekanizmasına sahip olan bu tür, kamyon üzerine monte edilmiştir. Kamyonlar 6-12 tekerlekli olabilmektedir. Genellikle küçük boyutlu mobil bir vinç olması bakımından tüm dünyada oldukça rağbet gören hiyap vinçler, ülkemizde de en çok tercih edilen popüler vinçler arasında yer alır.

Hiyap vinçlerin avantajları ve dezavantajları :

> Hiyap vinçler tekerlekli araçlar sayesinde her yere hareket edebilen mobil bir vinç modeli olduklarından hem iş gücü hem de zaman açısından büyük tasarruf sağlarlar; kullanımları pratik ve kolaydır.

> Genellikle hafif yüklerde ve kısa mesafeler için tercih edilirler, bu yüzden ağır yük gerektiren işler ve eğimli araziler için uygun değildirler.

> Hiyap vinçlere sepet takıldığında kullanıcılara farklı avantajlar sağlar. Sepetli hiyap vinç güvenli bir insan taşıyıcı sepet aksesuarı sayesinde iş güvenliği bakımından risk arz eden yerlerde de kolayca ve güvenli bir biçimde kullanılabilen bir vinç modelidir.

> Standart bir vinç inşası, hem meşakkatli bir saha hazırlığı hem de detaylı bir kontrol süreci gerektirir. Buna karşın hiyap vinçler, daha basit ve daha kompakt bir kurulum ve denetim süreciyle optimum performans gösterebilirler.

> Fonksiyonel, çok yönlü, verimli, esnek, güçlü ve hızlı, olması bakımından hiyap vinçler inşaat sektörünün olmazsa olmaz iş makineleridir.

> Vinç sektörünün gelişmesinde de önemli bir rol oynayan hiyap vinçler, geniş şantiye alanlarında ve demontaj işlemlerinde kiralayan ya da sahibi olan kişilere hareket özgürlüğü ve işlevsellik sağlar.