ARAÇLARIN BAHAR BAKIMI NASIL YAPILMALI ?

Anasayfa / ARAÇLARIN BAHAR BAKIMI NASIL YAPILMALI ?

ARAÇLARIN BAHAR BAKIMI NASIL YAPILMALI ?

Kış, yerini yavaş yavaş bahara bırakırken hava şartlarının değişmesiyle birlikte aracınızdaki sistemlerin tepki ve buna bağlı olarak da verim durumlarında değişiklikler meydana gelmeye başlayacaktır. Hava şartlarına göre yapacağınız bakım ve ayar çalışmaları aracınızın hem verimini hemde ömrünü uzatacaktır. Peki bahar aylarında aracınıza nasıl bir bakım yaptırmalısınız?

Akü Kontrolü : Soğuk havalarda akülerin performanslarında belli bir düşüş meydana gelmektedir. Akü üzerinde biriken nem ve kir akünün boşalmasına sebep olan elektrik kaçaklarına sebep olacağından  öncelikle akünüzü temizleyin. V kayışını kontrolünün ardından şasi bağlantı noktasında pas olup olmadığını mutlaka kontrol ettirmelisiniz.

Kış Lastiklerinin Yerine Dört Mevsim Lastikleri Takın: Soğuk hava koşullarına göre üretilmiş olan kış lastikleri, sıcak havalarda ciddi performans kaybına neden olacaktır. Ayrıca lasik basınçlarını ayarlamadığınız takdirde yere dengesiz temas eden aracınız bir tarafa çekme eğilimi göstererek tehlike arz edecektir.

Hava Fitresini Temizleyin yada Değiştirin : Hava filtreleri yakıtın yanmasını sağlayan havanın sakıncalı partiküllerden arındırılmasını sağlar. Bu yüzden sağlık bir yanma için temiz ve yeterli havanın sağlanması bu parçaya bağlıdır. Kışın yağmur,  çamur ve kirli havadan dolayı kirlenmiş veya tıkanmış olan hava filtrenizi temizlemeli, mümkünse değiştirmelisiniz.

Silecekleri ve Cam Suyunu Kontrol Edin: Kış aylarında kar ve çamur nedeniyle sileceklerinizin püskürtme sistemi arızalanmış yada tıkanmış olabilir. Bu nedenle kontrol ederek varsa sorun çözülmelidir. Ayrıca cam suyu deposunu sürekli dolu tutmanızı tavsiye ederiz. Ne zaman nerede gerekli olacağını bilemezsiniz.

Motor Yağı ve Filtresini Kontrol Ettirin: Kış boyunca kirlenmiş ve yoğunluğu değişmiş olan motor yağını değiştirmeniz motorunuzun ömrü ve araç performansınız açısından önemlidir. Motor yağıyla beraber yağ filtreside unutulmaması gereken bir husutur.

Hidrolik Sistemlerini Gözden Geçirin : Sıcak havaların etkisi ile hidrolik yağında kaynama yaşanabilir. Fren hortumunuzda bir kaçak söz konusu ise hidroliklerde azalma meydana gelebilir ya da hidrolik yağ fren balata ve pistonlarını zamanla sıkıştırarak oluşan boşluklara dolabilir. Hidrolik yağınızdaki eksilme oranı artması direksiyon pompanızın yanmasına neden olabilir. Bu nedenle bahar bakımınızı yaparken mutlaka hidrolik yağınızı da kontrol etmeniz gerekmektedir.

Tüm bu saydığımız işlemler aracınızın ömrünü uzatmaya yardımcı olacağı gibi olası bir arızanın oluşmasınıda engellemek adına yardımcı olacaktır. Zaman zaman araç kiralama, vinç kiralama, araç kurtarma, oto çekme ve ve benzeri işlemler sırasında elde ettiğimiz tecrübeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Umarız olmaz ama ummadığınız bir zaman ve yerde yolda kalmanız durumunda 0552 123 10 00 nolu telefon numaramızdan 7 gün 24 saat bizlere ulaşabileceğinizi unutmayın.