KIŞ AYLARINDA ARAÇ KULLANIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Anasayfa / KIŞ AYLARINDA ARAÇ KULLANIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

KIŞ AYLARINDA ARAÇ KULLANIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Sabah uyanıp pencereden bakınca etrafın bembeyaz karlarla kaplı olduğunu gördünüz ve sevindiniz. Fakat hemen ardından akla gelen ilk şey genelde şu olur: “Bu karlı havada nasıl işe gidicem?”

Aslında çok basit işlemlerle karlı ve buzlu havada dilediğiniz yere güvenle gidebilirsiniz. İşte hayat kurtaran karlı ve buzlu havalarda araç kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı temel kurallar.

1)Düşük devirlerde hafif gaza basılarak olabildiğince yüksek vitesde ilerlemelidir.

2)Direksiyonu sert ve fazla çevirmeden manevralar yapmaya çalışmalı, aracı olabildiğince düz tutmaya gayret etmelidir. Duramayacağınız bir durumda ise ABS olan bir araçta frene basmaya devam ederken, direksiyon hafif çevrilerek manevra yapılmalıdır. ABS fren sistemi yoksa fren bırakılarak ve direksiyon hafif çevrilerek manevra yapılabilir.

3)Araç lastiklerinizin tamamının kış lastiği ve iyi durumda olduğundan emin olun.

4)Kış lastiğiniz olmasına rağmen ilerleyemediğiniz yollar olabilir bu yüzden aracınızda mutlaka zincir, cam temizleyici buz çözücü gibi yardımcı malzemeler bulundurmalısınız. Aracınızın yolda kalıp uzun süre oto kurtarma beklemek zorunda kalma ihtimaline karşı yiyecek içecek, battaniye, şarj cihazı bulundurulmalı, yakıt deposu dolu olarak yola çıkılmalıdır.

5)Gizli buzlanma ihtimali olan dağlık yollarda, köprü ve viyadüklerde, gün batımı sonrası, fazla rüzgar alan yerlerde, yamaç içi ve güneş görmeyen yerlerde dikkatli olmalı, buralarda hız olabildiğince düşürülmeli ve manevralar yumuşak yapılmalıdır.

6)Eğer aracınıza zincir takmanız gereken bir durum olduysa 50km/s üzerinde bir hızla seyretmemeli, kar yada buzun bittiği alana gelince zincir çıkarılmalıdır.

Burada saydığımız önlemler dışındada gerekli sürüş tekniklerini öğrenmenizde fayda var. Tüm dikkat ve çabalarınıza rağmen yinede yolda kalırsanız ve yardıma ihtiyacınız olursa, BayVinç oto kurtarma, yol yardım, araç çekici, araç kurtarma ve vinç çekici hizmetleriyle 7 gün 24 saat yanınızda. Güvenli sürüşler.