SEPETLİ VİNÇLER VE KULLANILDIĞI BAŞLICA ALANLAR

Anasayfa / SEPETLİ VİNÇLER VE KULLANILDIĞI BAŞLICA ALANLAR

SEPETLİ VİNÇLER VE KULLANILDIĞI BAŞLICA ALANLAR

Dorse veya kamyon üzerine hidrolik sistem çalışma prensibine göre monte edilen, bom olarak adlandırılan mekanik kol ucunda bulunan sepet üzerinde taşıma yapılan vinçlerdir. Sepetli vinçler yük veya insan taşımak için dizayn edilen ağır iş makineleridir. genellikle sabit olmayan, mobil vinç olarak sınıflandırılırlar. Bunun nedeni ise sepetli vinç mekanizmasının hareketli bir araç üzerine montajı yapılmış olmasıdır. Sepetli vinçler, konusunda uzman personeller olan, sertifikalı vinç operatörleri tarafından kullanır. Bu kişiler makinenin manevralarını, yükün istenilen noktaya sevkiyatını veya kişiyi istenen noktaya ulaştırılmasını sağlar. Tüm bu işlemlerin haricinde vinç bakımının bazı aşamalarını da bu teknik personel yapmaktadır. Bu vincin operatörü olmak için  ilgili meslek kuruluşları tarafından düzenlenen mesleki yeterlilik eğitimi ve sonunda yapılacak sınav ile sertifikayı almaları gerekmektedir. Sertifikası bulunmayan kişilerin sepetli vinç kullanmaları ve manevra yapmaları sakıncalıdır.

Sepetli Vinçlerin Kullanım Alanları : insanların doğal yollarla ulaşamadıkları yüksekliklere erişmek maksadıyla kullanılır. Ayrıca sepetli vinçler ağır yüklerin geçişinin bulunmadığı alanlarda dışarıdan destek sağlayarak ilgili yükün yüksek yerlere ulaştırılmasını sağlarlar. Bu bakımdan sepetli vinçler nakliye ve lojistik sektöründe yoğun olarak kullanılmaktadır. Ayrıca itfaiyeciler ve enerji nakil hattı personellerinin en çok faydalandığı iş makinesidir.

Sepetli Vinç Bakımı : Üretici firma tarafından belirlenen periyodik dönemlerin yanı sıra günlük ve aylık bazda sepetli vinçlerin kontrol işlemleri sağlanır. Sepetli vinçlerin hidrolik aksamında oluşabilecek küçük bir yağ sızıntısı bile yük taşıma faaliyeti sırasında tehlikeli bir durum oluşturabilir. Bu gibi tehlikelerin önüne geçmek için günlük bakım ve kontrollerinin bile kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir.

Sepet vinçlerin bakımları makine mühendisi önderliğinde sepetli vinç operatörünün dahil olduğu, uzman teknik personeller tarafından gerçekleştirilir. Yapılan bakımların kayıt altına alınması ve saklanması olası arızaların takibi açısından önemlidir.

Sepetli Vinçlerde Alınması Gereken Güvenlik Önlemleri : Olası kazaların ölüm tehlikesi içermesinden dolayı vinç operatörlerinin, gerek sepetli vinç ile gereksede diğer vinç türleri ile çalışırken iş sağlığı ve güvenliği kanununun ilgili bölümlerini kesinlikle bilmelidir. Sepetli vinçlerin çalışma sistemi, çalışma esnasında dikkat edilecek hususlar, acil durum müdahaleleri gibi konuların öğrenilmesi vinç operatörlerinin yükümlülükleri arasındadır.