ARAÇLARDA LASTİK SEÇİMİ

Anasayfa / ARAÇLARDA LASTİK SEÇİMİ

ARAÇLARDA LASTİK SEÇİMİ

Her açıdan mükemmel bir aracınız var fakat lastikleriniz son derece kötü. Böyle bir durumda milyonluk bir aracınızda olsa hiçbir anlamı olmayabilir. Çünkü sizi yola bağlayan ve ilerleminizi sağlayan lastiklerdir. Bu nedenle doğru lastik seçimi ve zamanında değişimi araç kullanımında  dikkat edilmesi gereken bir husustur. Aksi halde ciddi bir kazayla karşı karşıya gelmeniz veya yolda kalmanız kaçınılmaz son olacaktır.

İkinci el araç alırken aracın kazalı, boyalı ve değişeni varmısına bakarken çoğu lastiklerine bakmayız ama mutlaka bakmanız gereken parçalardır lastikler. Peki lastiklerde nelere dikkat etmeliyiz?

  1. Aracınıza lastik seçerken rastgele ebatlarda lastik seçemezsiniz. Aracınızın kataloğunda yazan uygun ebatlardaki lastiklerden birini seçmeniz gerekir.
  2. Alacağınız lastiğin hangi sınıfa ait(otomobil, kamyon, minibüs vs.) olduğuna dikkat etmelisiniz.
  3. Yeni bir lastik alacağınızda kalitesine ve uzun ömürlü olmasına dikkat edin.
  4. Lastikçinize danışarak alacağınız bilgi çerçevesinde yakıt tasarrufunuza katkı sağlayacak lastikler seçebilirsiniz.
  5. Mevsime göre lastik değiştirmek hem güvenliğiniz hemde yakıt tasarrufu olarak önemli bir konudur. Kışa girerken kış lastiğinizi yaz geldiğindede yaz lastiğinizi takmalısınız.

 

Araç lastikleriyle ilgili sıkça sorulan sorulardan birisi de lastiklerden sadece birini değiştirmenin bir sakıncası var mıdır? Elbette belli sıkıntıları vardır. İsterseniz kısaca onlardan bahsedelim.

Yol Tutuşta Dengesizlik : Değiştirdiğiniz lastik diğer lastiklerle aynı ebatta olsa bile farklı marka taktığınız zaman gözle farketmediğiniz  fakat aracınızın dengesini bozabilecek ebat farklılıkları olabilir. Bunu ise ancak hızınızı arttırdığınızda aracınızın sağ sola çemesiyle fark edersiniz.

Kızaklama(Aquaplanning) : Su birikintilerine hızlı bir şekilde girdiğinizde lastiklerinizin dönmek yerine kaydığı durumlara aquaplanning denir.Dolayısıyla buna uygun lastik seçmeniz önemlidir.

Frenleme Sorunu : Lastik kalitesine göre frenleme mesafesi değişeceğinden dengesiz bir frenleme çok büyük bir kazaya sebep olabilir.

Sonuç olarak lastikleriniz sizi hayata bağlar. Bu sebeple doğru tercihler önemlidir. bu konuda yada araç kurtarma, vinç kiralama, oto çekici ve  oto kurtarma konularında yardıma ihtiyacınız olması durumunda BayVinç herzaman yardımınıza hazır.